Od 1994 roku produkujemy elementy z tworzyw sztucznych
Blog
Formy wtryskowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, jednak ich głównym zadaniem jest produkcja elementów z tworzyw sztucznych. Oczywiście, w zależności od zadania, takie maszyny mogą różnić się od siebie wielkością lub komponentami. Takie urządzenia służą do nadawania kształtu tworzywom sztucznym, dzięki wtryskiwaniu materiału do specjalnej formy.
Polietylen, w skrócie PE, to termoplastyczne tworzywo sztuczne o różnych zastosowaniach, otaczające nas we współczesnym świecie z każdej niemal strony. Ze względu na swoje charakterystyczne właściwości, ma wiele zastosowań. Giętki, woskowaty, przezroczysty, o małej przenikliwości pary wodnej oraz wysokiej odporności na działanie kwasów, zasad, soli i niskiej temperatury, służy do wyrobu rur, pojemników, a nawet żagli.
Narzędziownia form wtryskowych to miejsce, w którym projektuje się i produkuje formy, tłoczniki oraz wykrojniki na podstawie gotowych modeli oraz dokumentacji technicznej. Aby jednak możliwe było tworzenie form jak najwyższej jakości, konieczne jest właściwe wyposażenie narzędziowni. Co w niej znajdziemy?
Formowanie próżniowe to nowatorska metoda, polegająca na ogrzewaniu tworzywa do stanu wysokiej elastyczności, a następnie nadaniu mu kształtu, wyznaczonego formą za pomocą różnicy ciśnień.
Formy wtryskowe to bardzo skomplikowane narzędzia, muszące równocześnie wykonywać wiele czynności w trackie procesie wtryskiwania tworzyw.
Wtryskiwanie jest początkowym etapem procesu formowania wtryskowego, będącego jedną z metod przetwórstwa tworzyw sztucznych. Polega na uplastycznieniu materiału wyjściowego w postaci granulatu, który jest następnie wtryskiwany do gniazda formy przez dyszę. Tworzywo zastyga i usuwane jest z wtryskarki w postaci gotowej wypraski. Metoda wtryskiwania posiada wiele zalet i dzieli się na kilka podstawowych odmian.
Wtryskarka jest maszyną, służącą do mechanicznej obróbki przedmiotów i detali z tworzyw sztucznych, podczas procesu formowania wtryskowego. Wtryskiwanie umożliwia formowanie tworzyw termoplastycznych lub termoutwardzalnych. Wtryskarka jest jednostką centralną, składającą się z trzech układów: uplastyczniającego, narzędziowego oraz napędowo-sterującego oraz czterech zespołów: napędowego, wtryskowego, formy oraz zamykania. Zasada działania wtryskarki opiera się na uplastycznieniu tworzywa oraz napełnieniu nim formy, w której zastyga i zamieniane jest w wypraskę.
Jedną z metod kształtowania tworzyw sztucznych i gumy jest formowanie wtryskowe. Stopione tworzywo w wysokiej temperaturze wtłacza się do formy wtryskowej i zastyga, tworząc wypraskę. Od konstrukcji wypraski zależy praca formy, jej trwałość i wydajność oraz koszt wykonania. Należy wiedzieć, jak właściwie zaprojektować formy wtryskowe, by uniknąć problemów technologicznych podczas procesu.
Toczenie CNC umożliwia uzyskanie brył obrotowych o dowolnym kształcie bez wykorzystywania narzędzi specjalnych, takich jak na przykład noże kształtowe i bez używania specjalistycznych maszyn, takich jak na przykład tokarki-kopiarki. Zastosowanie tokarek CNC z możliwością obsługi narzędzi obrotowych (np. wiertła, frezy, rozwiertaki) umożliwia wykonywanie brył nieobrotowych, przez co niepotrzebne jest późniejsze frezowanie CNC. A to z kolei skutkuje obniżeniem kosztów obróbki tworzywa – detal można wykonać na jednej maszynie i to z jednego zamocowania, co znacząco wpływa na precyzję jego wykonania.
Taczka jest niezbędnym narzędziem na działkach, w gospodarstwach rolnych czy na placach budów. Sercem taczki jest oczywiście koło, dzięki któremu umieszczony na niej towar możemy dowolnie transportować. Gdy ulega ono uszkodzeniu, taczka staje się bezużyteczna. Co warto wiedzieć o wymianie koła?